Notion AI – první dojmy

O Notionu jsem psal již dříve. Notion je skvělý a používám jej každý den. Brzy Notion také přidá svou AI, na kterou se dnes v kráktosti podíváme. Co je Notion AI a jak funguje? Notion AI je umělá inteligence (funkcemi lehce podobná třeba chatu GPT) , která byla navržena pro usnadnění každodenní práce v Notionu.…

O Notionu jsem psal již dříve. Notion je skvělý a používám jej každý den. Brzy Notion také přidá svou AI, na kterou se dnes v kráktosti podíváme.

Notion AI video

Co je Notion AI a jak funguje?

Notion AI je umělá inteligence (funkcemi lehce podobná třeba chatu GPT) , která byla navržena pro usnadnění každodenní práce v Notionu.

Notion AI víceméně umí tři druhy operací:

 1. generování textu,
 2. editace textu (krácení, přepisování, překládání)
 3. sumarizace textu (tvorba souhrnů, listů s úkoly na základě textu a podobně).

Abych vás nenapínal… v žádné z těchto činností, dle mého, Notion AI nijak zásadně nevyniká. Nicméně stále může jít o zajímavé rozšíření.

K čemu lze tedy Notion AI prakticky využít?

Na základě krátkého testování mi přijde, že technologii lze využít třeba ke generování prvních draftů článků (pokud máte dobrou osnovu a správné téma), sumarizaci zápisů z meetingů (chtělo by vyzkoušet více v praxi) nebo třeba krácení dlouhých obecných textů.

Překlady jsou také zajímavým use-casem, nicméně na překlady mi zatím přijde stále zajímavější třeba již dříve zmiňovaná integrace Notionu a Deeplu.

Jak lze Notion AI získat?

Momentálně jedině tak, že se přihlásíte na stránkách: https://www.notion.so/product/ai jako beta tester a počkáte, než vás vyberou. Mě vybrali asi 3 týdny po zápisu.

Bude Notion AI zdarma?

Ano i ne. V první fázi bude asi Notion AI zdarma pro všechny, aby si lidé technologii vyzkoušeli. Tvůrci ji na základě zpětné vazby zlepší a následně přesunou do placených plánů.

Umí psát Notion AI kód?

Ano. Byť je otázkou jestli je zrovna programování něco, čemu byste se v rámci Notionu věnovali. Nicméně například pro tvůrce edukativního obsahu, může jít o zajímavou funkci.

Níže najdete kalkulačku v Pythonu, kterou Notion vytvořil v rámci testování, dal jsem mu špatné zadání, proto se tedy nezaměřujte ani tak na kalkulačku jako takovou, jako spíše na fakt, že s dobrým zadáním by s největší pravděpodobností dobře fungovala i kalkulačka)).

# Funkce pro vstup
def input_data():
 paint_weight = float(input("Zadejte váhu malířské barvy: "))
 room_dimensions = float(input("Zadejte rozměry místnosti: "))
 return paint_weight, room_dimensions

# Funkce pro výpočet
def calculate(paint_weight, room_dimensions):
 walls_paintable = paint_weight / room_dimensions
 return walls_paintable

# Funkce pro výstup
def output(walls_paintable):
 print("Kolik zdí můžeme natřít: %s" % walls_paintable)

# Hlavní funkce
def main():
 paint_weight, room_dimensions = input_data()
 walls_paintable = calculate(paint_weight, room_dimensions)
 output(walls_paintable)

# Volání hlavní funkce
if __name__ == '__main__':
 main()

Závěrečný verdikt

Nejsem ohromem. AI mi přijde dosti průměrnou a oproti Chatu GPT podle mě spíše zaostává. Nicméně to, že je přímo součástí Notionu je rozhodně přednost, kterou je dobré nepodceňovat.

Pokud by se AI vydala spíše cestou funkcí užitečných specificky pro Notion a nesnažila se dělat to, co dělají už (lépe) jiné modely (Chat GPT, Google BARD), mohlo by jít o skvělého virtuálního asistenta.

Vývoj budu ted rozhodně bedlivě sledovat a sem tam technologii v rámci Notionu ještě určitě využiji.

A dejte mi vědět v komentářích, jak působí Notion AI zatím na vás?

Komentáře

Zanechte první komentář

Podobné články

GPT-4 vše co potřebujete vědět (2023)

Chat GPT mnoha lidem změnil představu toho, co jsou vlastně AI modely a co dokáží. Po chatu GPT-3 přichází na scénu GPT-4, který bude ještě...

Vojtěch Bruk
GPT 4 náhledový obrázek

Google BARD – nový AI bojovník v barvách Goog

6. února Google oznámil svůj AI model BARD. Kterým bude chtít konkurovat Microsoftímu Chatu GPT. Bard bude čerpat z webu a využívat bude velké jazykové modely Googlu. Osobně si myslím, že stejně jako se dočkáme integrace Chatu GPT do prohlížeče Bing, tak se dočkáme i integrace Bardu do vyhledávače Google. První dojmy a reakce O…

Vojtěch Bruk
Google Bard nový AI bojovník - náhledový obrázek

Chat GPT – vše co potřebujete vědět (2023)

Chat GPT je velmi výkonný a flexibilní jazykový model (neuronová síť), která byla vytvořena společností OpenAI. Zjednodušeně je Chatgpt umělá inteligence, která "umí česky", a dá se využít na odpovědi na pokročilé otázky. Díky tomu je trochu schopný uživatel s její pomocí schopen drasticky zvýšit efektivitu své práce práce. O modelu se nejčastěji se o…

Vojtěch Bruk
Chat GPT – náhledový obrázek