Podívejte se novou případovku z dokončeného webu Barbara Conana!
Přejít

Http 302 – vysvětlení stavového kódu

Vojtech Bruk
Vojtěch Bruk
Tvůrce profitabilních WordPress webů

Internetový protokol http 302 je označením pro přesměrování. V jakých situacích se používá?...

http 302

Kód 302 říká, že se stránka přesunula, ale jen dočasně. Narozdíl od 301 je tedy pravděpodobné, že se stránka na dané místo v budoucnu vrátí a není potřeba migrovat odkazy a její historii na stránku novou.

Nicméně pokud je přesměrování 302 zapnuté dlouho, Google se k němu může začít chovat stejně, jako by bylo přesměrováním 301.

Použití kódu 302 v praxi

Obecně se dá říci, že přesměrování 302 použijete především ve chvíli, kdy chcete návštěvníky posílat na jinou adresu pouze dočasně.

Typicky při aktualizaci obsahu nebo provádění komplexnějších změn na stránce.

Vždy bych však v těchto případech doporučoval zkusit využít možnosti stagingu a nahrání změn na stránky až ve chvíli, kdy je hotovo.

Domnívám se, že přesměrování 302 je také dobrou možností jak ovlivnit to, které vstupní stránky budou ve vyhledávači vyskakovat na určité hledané výrazy (stránku která vyskakuje nyní prostě přesměrujete na stránku, která chcete, aby vyskakovala) – s tímto nicméně teprve experimentuju, a zatím to rozhodně nijak nedoporučuji.

Jak na přesměrování 302?

Způsobů existuje mnoho. Nejběžnější metodou je pravděpodobně úprava souboru .htaccess, který najdete v kořenové složce webu.

Pokud však používáte WordPress, můžete k přesměrování stejně jako já využívat například plugin Rank Math SEO, kde si přesměrování v podstatě primitivně vyklikáte:

77 1

Jak vyřešit problémy se stavovým kódem 302?

Pokud jste přesměrování 302 nenastavili úmyslně, ale děje se vám jaksi “bez vašeho vědomí”, můžete zkusit nějaké tipy z článku na Kinsta blogu, přičemž zde uvedu jen tři doporučení, kterými bych začal.

1. Zkontrolujte pluginy

Pluginy mohou mít chyby 302 na svědomí poměrně často.

Zkuste jeden po druhém vypínat a zapínat a sledujte, zda bude mít tato činnost u některého z pluginů vliv na změnu stavového kódu – odstranění chyby.

2. Ujistěte se že máte ve WordPress správně nastaveny adresy

Teď ani nejde o to, aby url adresy správně vypadaly. Především chcete, aby instalace WordPress a Úvodní stránka webu měli stejné url:

77 2

Zjistíte to přímo v Nastavení —> Obecné. Pokud adresy nejsou stejné, tak je přepište (a následně nahraďte v databázi přepsanou verzi), jinak může docházet k problémům.

3. Informujte se u provozovatele vašeho hostingu

Pokud máte problémy se statusovými kódy 302 a nejste programátoři, co by se dokázali podívat na konfiguraci hostingových serverů svépomocí, oslovte poskytovatele vašeho hostingu.

Většina hostingů má ochotnou podporu, která vám pomůže záležitost vyřešit.

Další errory, na které můžete narazit

Chybová hláška Error 404.

Hláška úspěchu http 200.

Přesměrování http 301.

Chybový kód http 500.

Chybový kód http 503.

Vojtech Bruk
O autorovi

Vojtěh Bruk

Baví mě prozkoumávat věci do hloubky. Proto píši tento blog. A taky se snažím svým klientům vydělávat co nejvíc peněz), to je druhý důvod.

Odběr novinek

Nechte si zasílat nejlepší a nejnovější články z blogu.

Newsletter simple
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů
Kurz zvýšení návštěvnosti banner

Často kladené otázky

Související otázky k článku.

Zeptejte se mě na cokoliv

Komentáře

Zanechte první komentář

Podobné články

Notion + Deepl = VSL?

Notion a Deepl jsou dva skvělé nástroje, přičemž dnes bych vám představil jejich společnou integraci, která vám může ušetřit desítky hodin repetitivní práce.

Vojtěch Bruk