http

HTTP je zkratkou pro anglický Hypertext Transfer Protocol. Tento protokol je používaný pro přenos dat mezi webovými prohlížeči a servery. Je to základní technologie internetu, bez které by bylo nemožné navštěvovat webové stránky a procházet internetem. Pokud vás téma zajímá hlouběj a techničtěji najdete jej rozpracováno třeba na české Wikipedii. Případně zde, jsem psal o…

online pojem

HTTP je zkratkou pro anglický Hypertext Transfer Protocol. Tento protokol je používaný pro přenos dat mezi webovými prohlížeči a servery. Je to základní technologie internetu, bez které by bylo nemožné navštěvovat webové stránky a procházet internetem.

Pokud vás téma zajímá hlouběj a techničtěji najdete jej rozpracováno třeba na české Wikipedii. Případně zde, jsem psal o různých HTTP errorech.

Zjednodušeně funguje HTTP tak, že webový prohlížeč odešle požadavek na webový server, který vrátí webovou stránku (která je na něm hostována) zpět do prohlížeče. Prohlížeč pak zobrazí stránku uživateli a umožní mu na stránce interagovat, například klikat na odkazy, odesílat formuláře apod.

HTTP je protokol nezabezpečený, což znamená, že data, která jsou přenášena pomocí HTTP, jsou veřejně dostupná a mohou být snadno zachycena a zneužita. Proto se dnes již téměř výhradně používá HTTPS (Hypertext Transfer Protocol Secure), což je zabezpečená verze HTTP, která používá šifrování pro ochranu dat při přenosu.

Poznáte ji podle malého zámečku, který máte vedle názvu stránek v prohlížeči:

image 4

HTTP má několik verzí, z nichž nejnovější je HTTP/2. HTTP/2 přináší řadu vylepšení oproti předchozím verzím, jako je například podpora paralelního přenosu dat a lepší využití síťových zdrojů. To znamená, že webové stránky načtené pomocí HTTP/2 budou rychlejší a efektivnější než stránky načtené pomocí předchozích verzí HTTP.

Závěrem se dá říci, že HTTP je základní technologie internetu, nezbytná pro fungování webových stránek a surfování.

Z praktického hlediska byste se pak měli především ujistit, že vaše stránky používají HTTPS – mají bezpečnostní certifikát, jelikož stránky s pouhým HTTP už většina prohlížečů sama o sobě návštěvníkovi ani nezobrazí.

Často kladené otázky

Související otázky k článku.

Zeptejte se mě na cokoliv na LI

Komentáře

Podobné články

No results