Podívejte se novou případovku z dokončeného webu Barbara Conana!
Přejít

Svatební web – je potřeba? a jak jej jednoduše vytvořit? (2024)

Vojtech Bruk
Vojtěch Bruk
Tvůrce profitabilních WordPress webů

Ač se svatební web může zdát poněkud netradiční, možná vás přesvědčím, že může být vlastně i praktický a stylový....

Svatba je jednou za život a chcete, aby se povedla. Svatební stránky pak mohou tomuto cíli zásadně pomoci. Vytvořit si svatebni web přijde možná někomu “už příliš”, když však o věci přemýšlíte spíše jako o svatebním rozcestníku, kde můžete svatebčany informovat o důležitých věcech, celý koncept působí o poznání praktičtěji.

Na webu můžete s hosty sdílet:

 • svatební oznámení,
 • svatební dotazník,
 • sraz – respektive jeho čas a místo,
 • preferovaný seznam svatebních darů,
 • harmonogram svatebního dne,
 • informace k dopravě,
 • prefererovaný dress code,
 • svatební menu,
 • a následně svatební fotografie (digitální album ze svatby)

Vám, jakožto organizátorům pak může web pomoci v evidenci svatebních hostů, jejich preferencí a díky webu se třeba i seznam hostů a jeho správa stane z noční můry skoro až příjemnou administrativou.

celý koncept najednou působí o poznání praktičtěji.

Svatební web zdarma nebo s profesionálem? Dvě hlavní možnosti tvorby

Pokud se rozhodnete, že svatební webové stránky jsou něčím o co máte zájem, máte dvě možnosti. Buď si zkusíte vytvořit vlastní svatební web sami nebo pořádáte o pomoc profesionála. V krátkosti se podíváme na obě možnosti.

Chci si svatební web vytvořit sám, jak na to? (ušetřete peníze)

Pokud nejste webový tvůrce/tvůrkyně vytvořte si svatební webové stránky na některé z předpřipravených platforem.

Porovnání jednotlivých platforem najdete níže, nicméně Webnode se mi pro začátečníky jeví jako dobrá volba. Platforma je v češtině, vyberete si jednu z předpřipravených svatebních šablon a jednoduchý svatební web je na světě.

I když Webnode nabízí možnost vytvořit si web zcela zdarma, vřele doporučuji si službu zaplatit, abyste mohli využívat formuláře, mít hezkou url webu (vlastní doména) a další funkcionality, které vám ve výsledku ušetří spoustu času a pomohou web vytvořit rychle a jednoduše.

Chci, aby mi s tvorbou někdo pomohl, koho oslovit? (ušetřete čas)

Tvorbu svatebních stránek nabízí řada profesionálů od fotografů, přes různé svatební portály až po webaře. Oslovit někoho takového je z mého pohledu dobrý nápad (pokud jste z Brna, neváhejte se mi ozvat!), jelikož tito lidé mají za sebou často desítky svatebních webů, vyzkoušeli různé varianty a ví, co je dobré na webu mít.

Problém s generickými šablonami (všechny nástroje, kde si můžete stránky tvořit sami, včetně výše zmíněného Webnode) je v tom, že jsou… generické a neodráží příliš potřeby svatebčanů. Profesionálové, kteří se specializují přímo na svatební weby, mají většinou zkušenost kalenou desítkami svateb a dělají web tak, aby byl především nástrojem k informování lidí o všem důležitém.

Sám jsem vytvořil dvě jednoduché šablony, které jsou ušity svatbám na míru (zakázání indexace, možnost galerie pod heslem, osvědčená struktura) a které se za 1900 Kč (s tím, že k nim máte video návod a 15 minut, kdy vám je pomůže nastavit člověk) mohou hrdě rovnat s cenou nástrojových, generických řešení. Šablony lze brát také jako inspiraci a vzor pro svatební web (alespoň dle mého mínění).

Ukázka svatební web Jana

Jana je vizuálně bohatá šablona stojící především na fotografiích, s tím, že pokud nemáte (zatím) fotky, které do šablony dát, je možné využít fotky z fotobank.

Zobrazit

Ukázkový svatební web Marie

Marie je ilustrovaná šablona vhodná především v případě, že se chcete na stránkách vyhnout použití fotografií.

Zobrazit

Potřebuje vaše svatba stránky?

Záleží. Pokud máte svatbu v lese s nejužší rodinou, svatební web je pravděpodobně zbytečný.

Nicméně:

 • čím více hostů,
 • čím méně obvyklá svatba,
 • čím komplikovanější harmonogram,

tím více můžete svatební stránky ocenit.

Weby nabízejí interaktivní prostředí, kde mohou hosté potvrdit svou účast, zjistit, kde budou ubytováni, a dokonce vybrat si jídlo, které chtějí na svatbě konzumovat. Tato interaktivita nejen zvyšuje účast a angažovanost, ale také výrazně snižuje administrativní zátěž, která s plánováním svatby přichází.

Email a telefon je rozhodně funkční řešení. Nicméně poslední, co byste ve svatební den chtěli, je navigovat 37 členů rodiny do penzionu, kde se svatba uskuteční, jelikož zapomněli, kde že přesně to vlastně je.

Jinými slovy, svatební web vám může být k užitku ve všech fázích vašeho velkého dne:

⬆️ Před svatbou: Můžete na něm mít formulář, kde lidé vyplní, co chtějí za jídlo, číslo na svědka (organizátora) a klidně i základní informace o vás a vašem partnerovi – což ocení hlavně širší rodina, která třeba vašeho partnera v podstatě nezná.

➡️ Ve svatební den se stránky mohou hodit kvůli důležitým informacím:

 • harmonogram,
 • mapa s místem konání,
 • adresa penzionu, kde se hosté mají ubytovat.

⬇️ Po svatbě můžete na stránky přidat odkazy na fotky, vyfotit se se svatebními dary a podobně.

I když tedy svatební web není pro každého, v řadě případů věřím, že jde o praktického pomocníka, který vám ušetří spoustu práce a starostí.

Hlavní výhody svatebního webu

✅ Web je interaktivní —> lidé si mohou snadno uložit adresu, otevřít ji v mapách, vyplnit formulář a podobně.

✅ Můžete mít vše na jednom místě —> informace, dotazníky, fotky a lidé se nemusí pídit, kde co je a prohledávat stoh e-mailů.

✅ Šablonové řešení není nijak drahé a zvládnete si jej vyklikat za odpoledne.

✅ Zaneprázdnění fotografové, hotely a studia se na vás mohou dívat jinýma očima, pokud jim řeknete, že na ně odkážete z webu, kde bude jejich práce také veřejně vidět.

Na co si dát při tvorbě svatebního webu pozor

⚠️ Nenechte se tvorbou zahltit. Starostí máte dost už tak. Web má být praktický, nikoliv dokonalý. Pár týdnů po svatbě stejně pravděpodobně zmizne v propadlišti internetu. Proto bych doporučoval pokukovat spíše po šablonovém řešení, než se pachtit s webem na míru.

⚠️ Web zdarma bývá často nejdražší. Šablonové řešení vás vyjde na cokoliv mezi 500 Kč a 3000 Kč. Ano, je možné vytvořit si svůj svatební web zdarma, nicméně pokud nevíte, jak na to (a dokonce i pokud víte), tak časová investice (výzkum, učení se, tvorba) rozhodně není adekvátní.

⚠️ Internet je veřejný. Pokud tedy nechcete, aby Google indexoval vaše stránky a následně se na vaší svatbě objevil fešák Hubert, musíte zakázat indexaci. Dobrý postup je také schovat fotky (hlavně ty z párty…) pod heslo, které budou mít případně jen účastníci svatby.

Když se pro svatební web rozhodnete, jaké máte možnosti?

Možnosti jsou tři:

 1. Navzdory varování si chcete vytvořit web sami a zdarma. Vytvořil jsem kurz, který vám to sice umožní (také je zdarma), nicméně vzhledem k účelu tuto možnost vřele nedoporučuji.
 2. Rozhodnete se pro službu, která nabízí šablonové řešení svatebního webu, službu si zaplatíte, vyberete si šablonu, naplníte ji vlastním obsahem a máte hotovo.
 3. Někoho poprosíte, aby vám s webem pomohl. Jednoduchý web zvládne často vytvořit třeba váš fotograf, případně kdokoliv z rodiny, kdo má blízko k technologiím. Případně jsem připravil tři jednoduché šablony pro svatební web i já, které najdete níže.

Druhou a třetí možností neuděláte chybu. Zatímco platforma bude levnější, když vám s webem pomůže člověk, budete si web moci více přizpůsobit a nedostanete se do úzkých. Také to bude rychlejší.

Podíváme se na obě možnosti blíže, nicméně poselství je, že pokud nemáte s tvorbou webu zkušenosti, vřele doporučuji vyhnout se tvorbě svépomocí.

 • Neušetříte,
 • nebude to hezčí,
 • nebude to rychlejší.

Věřte mi.

Pojďme se teď podívat blíže na zbylé dvě možnosti.

Nejlepší platformy pro tvorbu svatebního webu

Jakožto tvůrce webů, slyším platforma na tvorbu webu a pokouší se o mě dávivý reflex.

Na klasické webové stránky tyto platformy (dle mého) opravdu vhodné nejsou, nicméně pro účely svatebního webu mi nezbývá, než sklopit hlavu a uznat, že tyto platformory jsou v podstatě ideální.

Existuje jich nespočet, v tabulce níže najdete srovnání těch nejznámějších a nejzajímavějších.

MožnostiCena webu (5 měsíců používání)Svatební šablonŠablona v češtiněMožnost formulářespeciální funkce
Wix1250 Kč + 200 Kč doménaAnoNěkteréanone
Mioweb8000 Kč? nenašel jsem?anone
WebFlow2500 KčAnoNeanone
Webnode1500 KčAnoAnoanone
SolidPixels2400 KčNeNeanone
srovnání jednotlivých platforem pro tvorbu svatebního webu

tabulka srovnání platforem pro svatební web

Jak jsem říkal, pro účely svatebního webu potřebujete, aby se stránka dala jednoduše ovládat a nebyla moc drahá (platit si za prémiové funkce nedává pro náš účel smysl).

Touto optikou jsou jasnými výherci Webnode a Wix. Osobně shledávám rozdíly mezi platformami natolik malé, že bych se klidně podíval na šablony, které platformy nabízí a vybral si na základě nich.

Pokud nejste technický typ, klidně můžete někoho oslovit, zda by vám s webem na šabloně nepomohl.

Co napsat na svatební web?

Ať už se rozhodnete postavit web jakkoliv, níže uvádím několik věcí z naší zkušenosti, které je rozhodně dobré na webu mít.

Datum

Den, čas, místo… Opravdu datum je veledůležité a nenechte se zmýlit – to, že jste jej avizovali 5x, neznamená, že po 6 se to nevyplatí.

Harmonogram dne

Kdy a kde svatba začíná. Jaký je přibližný harmonogram? Kdy se bude ještě přejíždět a kdy si mohou připít už i řidiči? Nemusíte mít harmonogram na minuty, nástin programu je však užitečný.

Seznam dárků

Volitelná položka, nicméně jde v podstatě o standard a i když vám může formulář připadat trochu zvláštní, vězte, že lepší formulář, než dostat 4 sady nádobí…

Formulář

Pokud vám webu umožní přidat formulář – optimálně s jednoduchým napojením na Google tabulku je to skvělé, můžete jej využít pro:

 • potvrzení účasti,
 • zjištění zájmu o ubytování,
 • zjištění zájmu o jednotlivá menu,
 • různé speciální požadavky (někdo je vegan, nemůže lepek, nemá se tam jak dostat a podobně.)

Příběh vás dvou

Asi není potřeba to přehánět, nicméně pár slov o tom, jak jste se poznali, jak proběhla žádost o ruku a podobně… rozhodně všechny tetičky jedině potěší.

Odkaz kapele, fotografovi, floristce, místu…

Toto není povinnost a ve výsledku je to vlastně i úplně jedno. Nicméně když zmíníte již při domluvě, že danou kapelu/floristku/catering uvedete na webu, může je to potěšit a pokud jsou zaneprázdněni, třeba i zvýšíte šanci, že si na vás udělají čas.

Kontakt na organizátory (typicky svědka)

Pokud nechcete, aby pukla nevěstě s ženichem hlava, dejte na stránky číslo na svědka, který bude schopen zodpovědět jakýkoliv organizační dotaz.

Fotky

Vaše blízké fotky s vaším partnerem rozhodně potěší.

Navíc můžete umístit na stránky galerii a avizovat, že v dané galerii najdou lidé fotky i po svatbě.

Různé specifické informace a žádosti

Občas chcete, aby se lidé připravili, že se bude tančit nějaký speciální tanec, bude speciální host, speciální zábava. Pokud dává smysl, aby to lidé věděli předem (a mohli se na to třeba připravit), stránky jsou ideálním místem, kde jim dát o takové věci vědět.

Závěrečné shrnutí

Svatební weby přinášejí organizaci a kreativitu do svatebního plánování v digitálním věku. Nejen, že ušetří váš čas a sníží stres, ale také poskytnou centrální místo pro všechny vaše svatební potřeby. Nyní, když znáte všechny klíčové aspekty vytváření svatebního webu, je čas začít plánovat svůj vlastní!

Svatba je jednou za život a jejím cílem je symbolicky manifestovat vaše rozhodnutí strávit s vaším partnerem život.

Neměla by být organizační oprátkou, kterou si navlečete 6 měsíců před jejím datem a sundáte tři dny po jejím skončení.

Bohužel to tak často je.

Svatební web může na první pohled vypadat jako zbytečný luxus, další starost.

Nemusí to tak však být.

Právě naopak.

Když se to vezme za správný konec, web vám může plánování svatby zásadně ulehčit, není drahý a ještě budete mít hezkou vzpomínku (buď online nebo si uděláte zálohu).

Tak jako tak, přeji, ať velký den vyjde, ať už s webem nebo bez!

Vojtech Bruk
O autorovi

Vojtěh Bruk

Baví mě prozkoumávat věci do hloubky. Proto píši tento blog. A taky se snažím svým klientům vydělávat co nejvíc peněz), to je druhý důvod.

Odběr novinek

Nechte si zasílat nejlepší a nejnovější články z blogu.

Newsletter simple
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů
Kurz zvýšení návštěvnosti banner

Často kladené otázky

Související otázky k článku.

Zeptejte se mě na cokoliv

Svatební web shromažďuje veškeré podstatné informace na jednom místě a informuje svatební hosty o podrobnostech svatby, potvrzení účasti a podobně.

Platformy jako Wix, Webnode a Mioweb nabízí svatební šablony, nicméně ty jsou často generické a vřele bych doporučil i možnost tvroby weby s profesionálem.

Cena se může pohybovat od 500 Kč do 8000 Kč v závislosti na platformě, kterou vyberete, a na funkcích, které chcete, aby web vaší svatby měl. Pokud byste si nechali web vytvořit na míru, částka může být ještě násobně větší.

Ano, platformy jako Wix a Webnode jsou uživatelsky přívětivé a nevyžadují žádné technické znalosti. Můžete si na těchto platformách vytvořit stránky zdarma nebo využít jejich prémiových funkcí. Pokud však preferujete více přizpůsobený design, může být vhodné zvážit najmutí profesionála.

Klíčové informace, jako jsou datum, čas, místo, formulář pro potvrzení účasti, program událostí a kontaktní informace, by měly být zahrnuty na vašem svatebním webu.

Chcete-li zajistit soukromí, můžete vybrat platformy, které nabízejí ochranu heslem nebo zakázat indexaci vyhledávačem pro váš web.

Komentáře

Zanechte první komentář

Podobné články

Error 404 a další HTTP errory

Každý z nás se setkal s Errorem 404. Co když se ale bude týkat vašeho webu? Jak jej opravit? Více o HTTP errorech níže.

Vojtěch Bruk