Podívejte se novou případovku z dokončeného webu Barbara Conana!
Přejít

Co je Dashboard?

Článek
Dashboard je souhrn informací a nástrojů, který umožňuje rychle a snadno zobrazit a sledovat důležité údaje a metriky. Obvykle se používají k monitorování a řízení různých aspektů podnikání nebo projektů, jako jsou například finanční výkazy, výkonnost a zákaznická spokojenost. Můžou značně usnadnit váš digitální život - namísto složitého proklikávání se napříč několika aplikacemi a webovými…
online pojem

magda

Dashboard je souhrn informací a nástrojů, který umožňuje rychle a snadno zobrazit a sledovat důležité údaje a metriky. Obvykle se používají k monitorování a řízení různých aspektů podnikání nebo projektů, jako jsou například finanční výkazy, výkonnost a zákaznická spokojenost. Můžou značně usnadnit váš digitální život – namísto složitého proklikávání se napříč několika aplikacemi a webovými stránkami dostanete na stříbrném podnose všechny informace již shrnuté do přehledné a uživatelsky přívětivé formy.

Dashboard je cestou k lepší organizaci

Pokud správně používáte správný nástroj, můžete mít všechny důležité informace pohromadě a neustále na očích, což je obzvláště důležité v dynamickém online prostředí. Dashboard vám může pomoci nejen sledovat výsledky, ale i plánovat do budoucnosti. Pokud máte jasno v tom, jak se vyvíjejí výkony vašeho webu nebo jiných aktivit, můžete včas reagovat a přizpůsobit svou strategii.

Chcete zjistit, jestli vás návštěvníci najdou přes vyhledávače? Chcete sledovat odkud vaši návštěvníci přichází ? Potřebujete měřit konverze na vašem webu? S dashboardem to všechno zvládnete snadno a rychle.

Součástí mnoha digitálních nástrojů

V digitálním světě se stal již běžnou součástí mnoha nástrojů a platforem. Třeba Google Analytics, Surfer SEO, WordPress nebo třeba různé CRM systémy, všechny tyto platformy nabízejí nějakou formu dashboardu pro uživatele.

Ať už tvoříte web, spravujete e-shop, nebo třeba provozujte blog (jak na to si můžete přečíst zde), rozhodně byste měli zvážit, zda do svého toolkitu přidat i pár dashboardů.

Jaké jsou typy dashboardů?

Dashboardy lze rozdělit do několika typů podle toho, k čemu slouží. Jedním z nejběžnějších typů jsou operativní dashoardy. Ty slouží k monitorování aktuálních operací – například můžete sledovat, jak na vašem webu probíhá návštěvnost v reálném čase, sledovat aktuální výkon serveru a podobně.

Strategické dashoardy jsou zase ideální pro dlouhodobější sledování výsledků. Například pokud potřebujete zjistit jak se vám daří naplňovat obchodní cíle nebo jak se vyvíjí SEO vašeho webu. Pokud by vás více zajímala problematika SEO, doporučuju přečtení článku na mém blogu, konkrétně se můžete podívat na článek o SEO optimalizaci.

A nakonec jsou zde analytické dasboardy, které jsou určené pro hloubkovou analýzu dat. Ty využívají různé analytické metody a techniky, aby vám poskytly co nejvíce informací o vašich datech.

Závěr

Bez ohledu na to, zda jste sólopodnikatel, web developer nebo freelancer, dashboard se může stát vaším neocenitelným pomocníkem. Díky němu můžete svou práci udělat efektivněji, rychleji a s lepšími výsledky. Je to nástroj, který si zamiluje každý, kdo chce získat lepší přehled o svých datech a informacích. A zároveň ušetřit spoustu času a energie.

Tak co, připojíte se k armádě nadšenců do dashboardů?

Vojtěch Bruk

Baví mě prozkoumávat věci do hloubky. Nespokojím se jen s povrchními znalostmi, ať už jde o weby, SEO nebo o pokerové strategie. Tato vlastnost mi pomáhá se stále posouvat dopředu a náležitě si tento proces učení užívat.