Podívejte se novou případovku z dokončeného webu Barbara Conana!
Přejít

Co je BeReal?

Podle autorů jde v digitálním světě tak trochu “proti proudu”. Čím? A proč se právě tento koncept těší stále větší oblíbenosti?
bereal

magda

BeReal má sice o něco delší historii, masivního rozšíření se však dočkal až v roce 2022. Získává stále více příznivců, kteří nejsou, jak by se na první ohled mohlo zdát, pouze teenageři. Ve své prezidentské kampani jej využívala také kandidátka Danuše Nerudová. Podle autorů jde v digitálním světě tak trochu “proti proudu”. Čím? A proč se právě tento koncept těší stále větší oblíbenosti?

Růže mezi trny

V digitálním světe plném filtrů, úsměvů, nastylovaných fotek a “jen toho nejlepšího, co zažíváme” se BeReal stal tak trochu oázou v poušti. Funguje na principu, že vás každý den v určitý čas (stejný pro všechny) vyzve, abyste pořídili fotku, přičemž se udělá snímek jak z přední, tak ze zadní kamery. Na nahrání fotografie máte dvě minuty od toho, kdy vám přijde oznámení. Fotka se pak sdílí mezi ty, které jste si přidali do přátel. Na fotky ostatních je možné reagovat, přičemž pro reakci zase používáte vlastní fotografie na styl různých smajlíků. Ke své fotce můžete přidat klasicky krátký popisek a příspěvky přátel můžete komentovat.

Aby BeReal zůstal real

Roku 2023 přišla aktualizace, která reagovala na skutečnost, že lidé si svou “jednu fotku za den” šetřili právě na lepší okamžiky, což bylo přesně proti tomu, čeho tvůrci BeRealu chtěli docílit. Proto tato zmíněná aktualizace přinesla novinku – pokud uživatel stihne nahrát fotku během zmíněného dvouminutového limitu, přibyde mu ještě možnost sdílet další dvě fotky. Dle mého je to velice důležitá a jak uživatelsky, tak co se filosofie aplikace týče, přívětivá změna.

Normalizování emocí, které normální vždy byly

Pláčete, dáváte si poobědového šlofíka, jíte obyčejné jídlo, které jste si sami navařili, učíte se a nejde vám to, jste naštvaní, nejste zrovna produktivní? Ano, přesně toto BeReal chce ukazovat. Zamyslete se nad tím, co vidíte, když projíždíte feed na Facebooku nebo na Instagramu. Úspěchy, restaurace, fitcentra, plesy, párty, vymazlený make-up, idylické fotografie z dovolené a společného soužití.

Ale za každým titulem se skrývají hodiny tvrdé práce a několik pocitů bezmoci, ne každý den člověk jí ve vyhlášené restauraci a jednoduše si raději dá třikrát denně vajíčka na tři různé způsoby, život každého aktivního člověka zahrnuje i “rest days”, každý ples předchází přípravy v županu, na téměř každé párty člověk zažije chvíle, kdy by vlastně rád zmizel, žádná žena se neprobudí nalíčená, na dovolené je občas moc horko a občas moc zima a soužití ať už s rodinou nebo s kamarády či přítelem/kyní není vždy jen procházka růžovým sadem. Díky této aplikaci můžete nahlédnout za oponu.

Bereal

Na čem tedy BeReal stojí?

  • vaši pozornost vyžaduje pouze jednou denně
  • není možnost fotky s filtrem
  • jednoduchost a intuitivnost používání
  • každý den přijde upozornění v jiný (naprosto nečekaný) čas
  • nemusíte fotku přidat pokaždé (v tom případě ale neuvidíte ostatní)
  • pokus o vytvoření fotografie můžete před publikováním opakovat, pokud to ale uděláte, pod vaším příspěvkem se zobrazí, kolikrát jste to udělali
  • podtrženo sečteno – autenticita

A co “temná stránka”?

Samozřejmě existuje. Jako u každé jiné sociální sítě. To, že tato aplikace vyžaduje vaši pozornost, jak bylo zmíněno, pouze jednou denně, vás vůbec nechrání před tím, abyste prohlížením toho, co dělají ostatní, strávili několik hodin. Aplikace taky nedetekuje obličeje, takže pokud u vašeho příspěvku bude na jedné straně strop a na druhé straně podlaha, nevadí to a vlastně si můžete jen tak projíždět příspěvky svých přátel.

Jak využít BeReal jinak?

BeReal můžete využít k různým účelům. Můžete ho používat jako osobní deník a sdílet své každodenní zážitky, jelikož se vše ukládá do pouze vám přístupného archivu. Pokud jste kreativní osoba, můžete BeReal použít k prezentaci svých tvůrčích projektů – například zde sdílet fotografie, kresby, básně nebo jakékoliv jiné projekty. Tato aplikace je také skvělým nástrojem pro online marketing. Můžete jej použít k propagaci vaší firmy, produktů nebo služeb.

Závěr

BeReal je velice jednoduchá aplikace, která se oproti jiným sociálním sítím liší například ve velikosti komunity, která stále nešlape na paty gigantům v tomto oboru, nebo tím, že se své uživatele snaží přimět k tomu, aby sdíleli nejen perfektní chvíle ze svého života. Jejím úhelným kamenem je hlavně autenticita, za uživatelsky přívětivé bych pak označila to, jak intuitivní její používání je.

Vojtěch Bruk

Baví mě prozkoumávat věci do hloubky. Nespokojím se jen s povrchními znalostmi, ať už jde o weby, SEO nebo o pokerové strategie. Tato vlastnost mi pomáhá se stále posouvat dopředu a náležitě si tento proces učení užívat.