Každý si pod pojmem web design představí něco jiného. Někdo celkovou tvorbu webu, někdo UX, někdo zase jen grafiku.
V tomto článku se podíváme, co to vlastně web design je, co je pro něj důležité a nebudou chybět ani konkrétní tipy, které můžete využít na vašich stránkách.
Pojďme na to.
Co je web design?
Web design spočívá v tvorbě webových stránek, které najdou relevantní lidé a plní cíle, za kterými byly vytvořeny.
Web designem se tedy myslí spíše UX část tvorby webů (vzhled a použitelnost), než třeba psaní kódu (k tomu se odkazuje spíše jako k web developmentu).
Historicky byl web design zaměřen primárně na tvorbu webů pro stolní počítače, nicméně od roku 2010 je design pro mobily, tablety a ostatní zařízení stále více důležitý.
Jaké jsou cíle web designu?
Libí se mi definice na Wikipedii, podle které je cílem web designu tvořit takové webové stránky, které splňují následující kritéria:
- Na web přicházejí relevantní návštěvníci
- Web je ovlivňuje/pomáhá jim tak, že provedou konverzní akci (akce), která je v souladu se záměrem tvůrce webu
- Návštěvníci se na web vrací a provádějí stejné nebo další akce
- Web návštěvníky zaujme natolik, že o něm mluví sami od sebe s dalšími členy cílové skupiny webu
Na základě této definice pak lze i odhadnout náplň práce, kterou web designer dělá. A také fakt, že tato práce je široká a rozmanitá.
I když nejvíce času stráví ve Figmě pravděpodobně se potká i se SEO nástroji.
Kdo je web designer?
Web designer může zastávat řadu pozic. Nejčastěji jde o:
- grafika
- UX/UI designera
- samotného tvůrce webu
Často pak i o kombinaci těchto profesí v jednom člověku. Web designera tedy poznáte především dle toho, zda a jak vám umí poradit s tím, co potřebujete.
Poznat jej formálně podle profese je totiž složité.
Principy web designu
Obecné principy dobrého webu jsem popsal v článku 5 principů, které zlepší vaše stránky, přičemž zásadní je principiální přemýšlení, které neustále akcentuje zájmy a požadavky návštěvníků. Konkrétní principy pak v článku rozepisuji.
Nicméně do principů web designu lze počítat i konkrétní tipy a best-practices, kterými lze dosáhnout chtěného výsledku.
Z tohoto soudku, jsem pak napsal například články Jak na přistávací stránku nebo Jak vytvořit stránku kontaktu, přičemž věřím, že řadu tipů zmíněných v článcích budete moci v klidu přenést i na ostatní stránky na vašem webu.
Web design checklisty
Checklisty pro web design jsou pak asi nejlepším způsobem, jak se ujistit, že principy, které chcete následovat a věci, které se vám osvědčily na minulých projektech, budou přítomny i na všech dalších projektech.
Existují stránky veřejných checklistů, přičemž mezi nejlepší počítám stránku checklist.design.
Nicméně z mé osobní zkušenosti se nic nevyrovná vlastním checklistům, které si můžete pohodlně vytvořit třeba v Notionu, a s každým dalším projektem (s každou další iterací), můžete tyto checklisty vylepšovat.
Díky tomu se pak následně budou úměrně vylepšovat i výstupy vaší práce.
Nástroje pro web design
Nástrojů pro web design je celá řada a nejlépe se tyto nástroje dají kategorizovat podle fáze procesu, ve kterém se používají.
V přípravné fázi procesu bude velice užitečná Figma případně jiný designový a prototypovací nástroj.
Převést návrh web designu do reálného světa pak lze tvorbou webu na míru nebo použitím jednoho z mnoho WordPress builderů, jako je například Elementor nebo Bricks.
Jakmile je web hotový bude vás zajímat návštěvnost stránek, kterou pomocí různých metrik (jako je například bounce rate) rozdělíte do analyzovatelných částí. Pokud nevíte, které metriky jsou na webu důležité, článek o nejdůležitějších Google metrikách vám dá nějaké základní tipy.
Na základě této průběžné analýzy budete mít výstupy, které budete následně moci zapracovávat, ať už v rámci SEO optimalizace, rozšiřování webu, nebo jen v rámci rozvoje jeho stávajících částí.
Trendy ve web designu
Trendy ve web designu se z definice mění. Proto dávám přednost spíše principům a frameworkům (viz výše) a trendy sleduji spíše sporadicky.
Pokud vás však trendy zajímají, relevantních článků existuje spousta, například:
Přičemž ještě lepší než články mi v oblasti trendů přijdou videa, kde zrovna i vidíte, co je trendem “myšleno”:
Technické aspekty webu
Technické aspekty jako zamezení WordPress spamu, formát url stránek, přidání ReCAPTCHY nebo implementaci Cookie lišty jsou především prací webového vývojáře.
Nicméně, mají-li všechny tyto věci být udělány dobře a efektivně, je skoro nezbytné, aby na nich webový designer s webovým vývojářem úzce spolupracovali.
Například v případě Cookie lišty je jednou věcí tuto lištu implementovat. Úplně jinou věcí je pak implementovat ji tak, aby lidem nepřekážela, neodháněla je z webu a nezamezovala použitelnosti stránek.
Přesně z těchto důvodů je web designer extrémně užitečnou pravou rukou vývojáře i u veskrze technických záležitostí.
Slovo závěrem
Web design je košatý obor, do kterého spadá řada kompetencí a schopností.
Pokud přemýšlíte o tvorbě webu, oboru web designu se nevyhnete. Doufám, že vám článek pomohl udělat si pořádek v tom, kdo je web designer, co je cílem web designu a jak se liší třeba od zmiňovaného web developmentu.
Dejte mi tedy vědět v komentářích, jak vnímáte web design vy? A myslíte, že by mohl web designer vašim stránkám nějak zásadně pomoci?