RankMath nabízí SEO optimalizaci obrázků (přidávání ALT & Title tagů za běhu), WooCommerce SEO, které je prý nejpokročilejším řešením na trhu nebo Google AMP SEO, které slouží k tvorbě akcelerovaných mobilních stránek.
Rank Math také otvírá uživatelům možnost okamžitého indexování pro Google, které bylo dříve vyznačeno jen velkým značkám a webům.
Nastavení konkurečního Yoastu nebo AIO SEO, pokud jste je v minulosti používali, můžete naimportovat jedním kliknutím.
Stojí tedy za to Rank Math vyzkoušet?
Co je na Rank Math pluginu nejzajímavější?
Rank Math SEO plugin je jako již předkrojené hamburgerové bulky. To co umí, by šlo dosáhnout i jinými způby o konkurenčních řešení (Yoast SEO), ale tím, jak je Rank Math jednoduchý, rychlý a přehledný, tak si jej zamilujete.Nebo ne.Nejsem SEO specialista, ale z pohledu pokročilého uživatele mě Rank Math hrozně baví, a již nějakou dobu nepoužívám nic jiného.
Co všechno Rank Math umí se dočtete třeba v popisku na stránkách WordPressu, a i když reklamní text zpravidla neodhaluje objektivní podstatu věci, za zmínku některé body rozhodně stojí.
Vypíchnout se dá třeba:
- Průvodce nastavením Rank Math SEO, díky kterému se plugin prakticky nakonfiguruje sám. Rank Math SEO obsahuje průvodce instalací a konfigurací krok za krokem, tak aby byl výsledek co nejoptimálnější přímo pro kontext WordPressu.
- Integrovaný Google Schema Markup alias Rich Snippets konfigurace Google Schema Markupu včetně schéma hodnocení, což v češtině znamená, že budete moci optimalizovat své příspěvky na několik kliknutí.
- Integrace s konzolí Google Search Console, přičemž vám Rank Math SEO ušetří spoustu času tím, že zobrazí důležité informace o vašem webu přímo ve WordPress administraci.
- Hodnocení klíčových slov Google, a sledování jejich pozic.
- Integrace Google Analytics Rank Math SEO nabízející řešení pro instalaci skriptu Google Analytics jedním kliknutím, aniž byste museli kamkoli cokoli vkládat ručně. Včetně možnosti vyloučit přihlášené uživatele.
- a spoustu dalšího…
Navíc stojí RankMath na modulech, z nichž každý lze povolit nebo zakázat podle vašich potřeb, což vám poskytne dodatečnou rychlost a kontrolu. Jinýmy slovy si můžete nastavit jen to, co budete nejvíce potřebovat.
Některé z nejdůležitějších modulů jsem nastavoval přímo v rámci videa.
Jehož obsah můžete vidět zde:
Na to nejdůležitější se však podívám i tady.
Nejdůležitější Rank Math nastavení
Jak nainstalovat Rank Math SEO?
Rank Math je bezplatné řešení, které si můžete stáhnout z repozitáře WordPress.
Nejdříve se musíte přihlásit na svůj web do administrace a přejít na záložku Pluginy > Přidat nový. Poté vyhledejte Rank Math SEO, nainstalujte jej a následně aktivujte.
Jakmile plugin aktivujete, automaticky vás přesměruje na průvodce konfigurací.
Doporučuju si nastavovacím procesem projít zrovna, k čemuž budete potřebovat Google účet nebo založení bezplatného RankMath účtu.
Pokud si však chcete plugin jen “ošahat” můžete tento krok přeskočit (stejně jako další sekci, která se tomuto kroku věnuje).
Jak plugin Rank Math SEO nastavit?
Krok 1: Vytvoření účtu
Chcete-li nastavit Rank Math SEO, musíte přejít na stránku RankMath.com a vytvořit si účet. Alternativně můžete použít svůj účet na Facebooku, Google, WordPress.com nebo pomocí své e-mailové adresy.
Osobně jsem si jednoduše založil účet pomocí emailu na stránkách RankMath.
Krok 2: Připojení účtu Rank Math
Nyní přejděte do konfigurace nástroje Rank Math na svém webu WordPress a klikněte na tlačítko Připojit účet.
Pokud používáte stejný prohlížeč, který jste použili při registraci do Rank Math, server by vás měl automaticky detekovat a účet propojit. Možná jen bude třeba autorizovat připojení.
Jakmile máte účet propojený, můžete začít s procesem samotné konfigurace.
Všechny kroky rozebírám podrobně ve videu, zde si v krátkosti rozepíšeme jen:
- Připojení služby Google Search Console (základní nastavení)
- Konfigurace map stránek XML (základní nastavení)
- 404 Sledování a přesměrování (pokročilé nastavení)
- Schéma (strukturovaná data) (pokročilé nastavení)
Krok 5: Připojení služby Google Search Console
Google Search Console (GSC) je bezplatná služba nabízená společností Google. Pomůže vám analyzovat, jak si vaše klíčová slova vedou ve vyhledávači, a provést změny v základním SEO nastavení webu.
Konzole Googlu je velmi mocný nástroj pro optimalizaci obsahu webu.
Jakmile svůj web s konzolí propojíte, nástroj Rank Math vám umožní přenést funkce GSC přímo do ovládacího panelu WordPressu.
Pomocí jedinečného autorizačního kódu Google propojte svou stránku Search Console s Rank Math. Poté přejděte k dalšímu kroku.
Pokud jste však konzoli vyhledávání Google s nástrojem Rank Math SEO ještě neintegrovali, ve videu se můžete podívat, jak na to – krok za krokem. V podstatě ale nejde o nic složitého.
Jak integrovat Google Search Console s Rank Math SEO?
Integrace konzole s Rank Math je poměrně jednoduchá a zabere jen několik minut.
V administraci WP přejděte na stránku Rank Math > Obecná nastavení > Nástroje pro webmastery.
Poté klikněte na tlačítko Získat autorizační kód.
Poté se zobrazí nové okno, ve kterém musíte vybrat účet Google, který jste použili pro ověření webu.
Poté udělte společnosti Rank Math oprávnění k přístupu k souvisejícím údajům Analytics, AdSense a Search Console.
Na další stránce vám systém zobrazí zprávu o úspěchu a vygeneruje náhodný kód. Tento kód stačí zkopírovat, vložit a autorizovat.
A to je vše! Integrovali jste konzoli Google s pluginem Rank Math SEO!
Konfigurace map stránek XML
Po připojení ke konzoli Google je třeba nakonfigurovat XML mapy stránek.
Nástroj Rank Math SEO má v sobě tuto funkci již přímo zabudovanou.
Navíc můžete v mapě stránek uvést i své obrázky, takže se vaše obrázky budou umisťovat i ve vyhledávání obrázků na Googlu. Kromě toho můžete povolit/zakázat typy příspěvků a taxonomie. Pokud máte vlastní typy příspěvků, budou zde také uvedeny.
Nicméně tuto funkci nabízí WordPress od verze 5.5 již v základu (což jsem při točení videa nevěděl). Pokud tedy používáte mapy stránek přímo od WordPressu, můžete funkci Rank Math sitemaps zakázat.
Sledování a přesměrování 404
Funkce monitoringu 404 je velmi užitečná, protože umožňuje sledovat nefunkční odkazy a stránky na vašem webu.
Když se uživatel octne na stránce 404, Rank Math načte jedinečnou adresu URL, kterou návštěvník použil, a uloží ji do svého nastavení.
To je velmi užitečné, protože pak můžete tyto zastaralé odkazy a stránky opravit. A navíc pomocí funkce přesměrování můžete nefunkční odkazy přesměrovat na libovolné jiné stránky.
Proto tedy doporučuji, abyste sledování 404 rozhodně povolili a nakonfigurovali.
Schéma (strukturovaná data)
Strukturovaná data pomohou vyhledávačům lépe porozumět vašemu obsahu a podle toho jej hodnotit.
Když tedy v nastavení Rank Math povolíte funkci Schéma (strukturovaná data) a nakonfigurujete příslušné schéma pro typy příspěvků, zlepšíte tím celkovou SEO optimalizaci svého obsahu. A totéž můžete udělat i pro stránky.
Jakmile vyberete typy schémat pro příspěvky a stránky, uložte změny a dokončete konfiguraci.
To je vše.
Další moduly
Za zmínku stojí také spoustu dalších modulů a přizpůsobení, které Rank Math nabízí. Najdete je přímo v nástěnce pluginu a vřele doporučuji si moduly projít a nakonfigurovat ty, které jsou pro váš web a podnikání relevantní.
Závěr
Za zkoušku nic nedáte.
Osobně me plugin Rank Math nezklamal. Naopak předčil má očekávání a dynamický vývoj nasvědčuje tomu, že tým Rank Math SEO má silnou ambici stát se jedničkou na trhu, byť to ještě chvíli potrvá.
Je také těžké nemít sympatie k pluginu, který nabízí řadu funkcí ve verzi zdarma, za které byste si u konkurence zaplatili často (nemalé) peníze.
Jak se mi snad podařilo ukázat nastavení je jednoduché a přímočaré. A na základní úrovni jej zvládne opravdu každý, a to navíc během několika minut.
Kdybyste měli s čímkoliv problém dejte mi vědět v komentářích (ať už zde, nebo pod videem), a budu taky rád, když mi napíšete jaký SEO plugin používate vy?, a jaká je případně vaše zkušenost s Rank Math?
Pro váš úspěch,
Vojta