Možná poptáváte freelancery a přemýšlíte, kolik peněz je fér. Asi vás nepřekvapí, že to…
záleží.
Faktorů je mnoho:
- zkušenosti daného jedince,
- jeho procesy,
- efektivita práce,
- spojené náklady,
- oblast a druh práce…
Součet těchto a řady dalších faktorů pak vede k tomu, že hodinové odměny dobrých freelancerů se z mé zkušenosti pohybují v rozmezí 500 – 3500 Kč za hodinu.
V tomto článku se však nebudu věnovat tomu, jak si tuto mzdu stanovit. Podíváme se na jiný fenomén: O tom, jak si tuto sazbu stanovit, byla však napsána řada skvělých článků a knih.
Řada lidí by si nenajmula nikoho, kdo si za hodinu práce řekne více než 350 Kč (natož třeba 1200 Kč)… protože je to prostě drahé.
Skutečně je?
Drahost je relativní
Známé investorské přísloví říká, že žádná akcie není natolik drahá, aby se nedala koupit, a natolik levná, aby nešla prodat.
Ve světě lidí na volné noze mě napadá obdoba:
Žádný freelancer není natolik drahý, aby se vám jeho služby nemohly vyplatit a natolik levný, abyste nesehnali ještě někoho levnějšího.
Důležité je, na co se zaměříte. Hodnota, nebo cena?
Pokud se rozhodnete pro cenu, máte jednoduchý život. Řeknete si, jaký je váš “strop”, podíváte se do katalogu freelancerů, např. navolnenoze.cz (abyste se vyloženě nespálili, doporučuji se vyhnout obskurním místům typu FB skupiny – obzvláště pokud nevíte, jak poznat kvalitu) a vyberete nejlevnějšího dodavatele —> pokud se stále vleze do vaší hranice cenového stropu.
Podobně postupuje řada lidí, nicméně takový postup mi přijde naprosto nesmyslný.
Proč je cena špatným kritériem?
Je to jednoduché:
Freelancer, který si řekne 7000 Kč za hodinu a vydělá vám svou prací/radami 40 000 Kč, je levný. Freelancer, který si řekne 150 Kč za hodinu, nicméně opravy škod, které v dobré víře napáchá, vás vyjdou na 10 000 Kč, je velice drahý.
Tak jednoduché to je.
Porovnávat jen cenu je tedy nesmysl. Vždy je potřeba porovnávat hodnotu.
S cenou je to podobné, jako byste porovnávali cenu iPhonu s cenou poslání dopisu. Poslat dopis stojí 35 Kč, iPhone stojí 12 000 Kč a pokud chcete poslat zprávu, obě tyto věci vám to umožní.
Nicméně cítíte, že to není férové porovnání.
Vůbec.
A u cen freelancerů je to stejné. Vždy je tedy potřeba porovnávat hodnotu (která se odhaduje těžce), nikoliv cenu (která se odhaduje lehce).
Nicméně to, že se hodnota odhaduje těžce, má pro vás jako pro zákazníka i jednu obrovskou výhodu. Freelanceři sami (včetně mě) často neumí své znalosti a schopnosti adekvátně nacenit.
Specifické znalosti jsou obzvláště hodnotné a díky tomu těžké na odhad.
A zatímco hodinu svého času na vývoj webu vám prodám v řádech stovek korun (to samé co já dokáže i řada ostatních), pokud budete chtít, abych vám za dvě hodiny řekl to nejpřínosnější, co jsem objevil ve světě online marketingu a jak to můžete zužitkovat, jedna taková hodina vás vyjde na 30 000 Kč.
Akorát že nevyjde. I když by měla, protože jsem si jistý, že danou hodnotu má.
Nicméně je to kontraintuitivní a nabourává to rámec zvyklostí. Díky tomu si nedokážu představit takovou částku nafakturovat, a vy si nedokážete představit takovou částku zaplatit.
Výsledkem je, že si danou hodinu můžete pořídit za zlomek její opravdové hodnoty, byť je třeba “drahá” v porovnání s hodinou někoho jiného za nějakou jinou práci (lol).
Tento fenomén jsem si mnohokrát ověřil i sám na sobě. A s klidným srdcem můžu říci, že kdykoliv jsem si najal někoho, kdo si účtoval více než 2000 Kč / hodinu, tak se mi tato konzultace bohatě vyplatila a objektivně měla daleko vyšší hodnotu.
Mějte to tedy na paměti a nepřehlížejte výprodeje, když se okolo vás dějí.
Hlavním poselstvím článku tedy je: přemýšlejte o HODNOTĚ, nikoliv o CENĚ. Jde o dvě naprosto rozdílné věci.
Nicméně cena je stále primárním způsobem, kterým lidé o práci přemýšlí, pojďme se tedy podívat na to:
Na co lidé při zvažování ceny freelancerů zapomínají?
Faktorů je mnoho, podíváme se však v rychlosti na tři (za mě) nejčastější:
1: Freelancer vám účtuje jen čas, který stráví prací
Nikdo v rámci osmihodinové pracovní doby nepracuje 8 hodin.
Nikdo.
Nicméně zaměstnanci za tuto dobu dostávají zaplaceno. Když jsem v kanceláři 8 hodin já, věřím, že udělám stejně – nebo i více práce jako klasický pracovník, nicméně na stopkách mám po pracovním dni 3 – 4 hodiny.
To je dobré brát v potaz.
2. Freelancer vás nestojí přidružené náklady
Pořítač, kancelář, internet, kafe… to vše jsou drobné položky, které se ale nastřádají. A zatímco za zaměstnance byste museli všechny tyto drobné výdej platit, za freelencera nemusíte.
Nicméně ten si je za sebe musí platit sám.
3. Freelancer má omezený čas na práci
Vyjednání zakázek, propagace, marketing, vyhotovení smluv… to vše jsou věci, které jsou nezbytné k tomu, abyste si mohli freelancera najmout.
Nicméně za tyto věci freelancerovi nikdo nezaplatí a práci, kterou na nich stráví, musí logicky promítnout do hodinovky zákazníků, pro které tuto práci dělá.
Dodatek pokud jste sám freelancer/ka
Pokud jste sám freelancer/ka a přemýšlíte, kolik si za svou práci účtovat, můžu vám vřele doporučit tři věci, které nejvíce pomohly mně:
- Skvělé video Petra “Jezevce” Pouchlého
- Využít kalkulátor hodinové mzdy na stránkách Magdy Čevelové.
- Přečíst si knihu Na volné noze.
A hlavně také přemýšlejte skrze hodnotu, kterou klientům přinášíte, nikoliv cenu.
Slovo závěrem
Ocenit práci na volné noze je těžký úkol, a to jak pro zákazníky, tak pro samotné profesionály, kteří svou vlastní práci nabízí.
Nicméně když se to vezme za správný, hodnotový konec, věřím, že snadno může dojít k situacím, kde vyhrají všichni.
Dejte mi vědět v komentářích, jakou zkušenost máte s lidmi na volné noze a jejich oceňováním vy?