Pokud začínáte s WordPressem, pravděpodobně jste narazili na pojem “plugin” a přemýšlíte, co to vlastně je.
Pluginy – zásuvné moduly – jsou základním stavebním prvkem WordPressu a tím pádem i každého webu.
Pojďme se podívat blíže na to, co pluginy jsou, k čemu jsou dobré, a jak vybrat ty správné.
Co je to plugin
Dle Wikipedie je plugin zásuvný modul, který nepracuje samostatně, ale jako doplňkový modul jiné aplikace a rozšiřuje tak její funkčnost. Jde o neologismus vytvořený z anglického slovesa to plug in – zasunout.
V kontextu WordPress jsou pak pluginy kousky softwaru, které rozšiřují funkcionalitu webu. Můžete mít tedy plugin na zrychlení stránek, plugin na jejich zabezpečení, zálohování, SEO a podobně.
Co je cílem pluginu?
Cílem pluginu je smysluplně rozšířit funkcionalitu webu. Pro neprogramátory je výhodou, že díky pluginům, může člověk funkcionalitu rozšířit, aniž by musel umět programovat nebo kódovat.
Kde pluginy sehnat?
Pluginy zdarma seženete přímo v repozitáři WordPress.
Nicméně do repozitáře se dostanete klidně i přímo z vašich WordPress stránek, z kterých můžete pluginy i přímo vyhledávat.
Bezplatné pluginy (což jsou všechny, které v repozitáři najdete), pak můžete používat, aniž byste museli cokoli platit. Je však pravděpodobné, že pluginy budou mít prémiové funkce, které si budete moci zpřístupnit až za poplatek.
Nemusíte se však bát, že by pluginy zdarma nebyly dobré pluginy zdarma jsou stejně dobré jako pluginy za peníze, jen toho umí méně.
Placené pluginy a vlastní pluginy
Prémiové verze pluginů si můžete běžně zakoupit přímo na stránkách pluginů. S tím, že pak pluginy nahrajete přes možnost nahrát plugin a aktivujete pomocí licenčního klíče — případně čím dal častěji mají pluginy licenční klíč již v sobě.
Prémiové pluginy si pak můžete také nechat napsat programátorem, nebo si jej zakoupit na tržišti jako je například Codecanyon. Nicméně pokud WordPress zatím úplně nerozumíte, vřele doporučuji sáhnout pouze po pluginech z repozitáře, případně prémiových verzích těchto pluginů.
Jak vybrat vhodný plugin a na co si dát pozor?
U všech pluginů, které si do webu dáte, byste měli vždy pečlivě zvážit dvě kritéria:
- Užitečnost
- Hodnocení
Obecně totiž platí, že čím méně pluginů na stránkách, tím lépe. Velké množství pluginů může stránky zpomalovat, obzvlášť pokud máte více pluginů s podobnou funkcí, dělá stránky nepřehlednými, nese sebou větší bezpečnostní riziko a je méně udržitelných.
Proto byste si měli instalaci každého dalšího pluginu dobře rozmyslet.
Užitečnost
Toto kritérium je potřeba zvážit především z pohledu prožitku návštěvníka, nikoliv vašeho. Různé pluginy na animace, efekty, analytické dashboardy přímo do WordPressu… To vše jsou věci, které možná na webu chcete vy, návštěvník z nich však žádný extra užitek nemá. Proto se jim doporučuju vřele vyhnout.
Hodnocení
Každý plugin v repozitáři má nějaké hodnocení. Například plugin Elementor má hodnocení 4,5 hvězdičky na základě 6334 hodnocení.
Můžete vidět i další užitečné informace:
- přes 5 milionů aktivních instalací
- poslední aktualizace před 2 týdny
Podtrženo sečteno, tento plugin je hojně používaný, oblíbený a pravidelně aktulizovaný. Bez obav si jej můžete na web nainstalovat (pokud jej potřebujete).
Obecně platí že, čím lepší hodnocení, více instalací a častější aktualizace, tím lépe.
Jaké jsou nejlepší WordPress pluginy?
Opět. Extrémně záleží, jaký máte projekt a k čemu pluginy potřebujete, co od nich čekáte. Nicméně pokud máte klasický prezentační web, můžete se podívat na článek nejlepší WordPress pluginy, kde mé nejoblíbenější pluginy představuji a rozebírám.
Zpomalují pluginy stránky?
Technicky vzato ne. Vždy záleží, co jak daný plugin dělá a jak je naprogramován a nakódován. Avšak pokud se ve světě WordPress spíše rozhlížíte, je užitečné držet se pravidla, že čím méně pluginů, tím lépe.
Ve chvíli, kdy totiž zvolíte více náročných pluginů – případně pluginy, které se překrývají funkcionalitou (například dva buildery na jeden web), snadno se vám může stát, že stránky se extrémně zpomalí.
Jak plugin nainstalovat, aktivovat a aktualizovat?
Plugin nainstalujete jednoduše kliknutím na tlačítko Instalovat v repozitáři.
Následně po nainstalování můžete hned na stejném místě kliknout na tlačítko “Aktivovat”, čímž plugin zaktivujete.
Aktualizace pluginu pak můžete provádět v: Pluginy —> Přehled pluginů, s tím, že můžete buď povolit automatické aktualizace (u každého pluginu najdete tuto možnost v pravém horním rohu), nebo aktualizovat pluginy ručně, přičemž se vám tato možnost objeví vždy pod daným pluginem, jakmile bude aktualizace k dispozici.
Automatické aktualizace nedoporučuji zapínat u pluginů, které mají potenciál vám rozhodit web (například cachovací plugin, builder apod.). U drobných pluginů, např. na SEO, však automatické aktualizace většinou povoluji.
Hlavní však je aktualizace provádět pravidelně. Updaty totiž nejsou jen o nových funkcích, ale také o zasypání bezpečnostních děr, optimalizacích a podobně.
Slovo závěrem
Pluginy jsou skvělým sluhou, ale špatným pánem.
Věřím, že po přečtení tohoto článku budete mít dobrou představu o tom, co pluginy jsou, k čemu slouží a jak je vybírat.
Osobně mohu ze zkušenosti také vřele doporučit držet jejich množství co nejníže. Čehož lze dosáhnout jednoduše tak, že člověk přidává opravdu jen pluginy s velkou přidanou hodnotou pro návštěvníky – nikoliv pro něj samotného.
Dejte mi pak i vědět v komentářích, jaké pluginy máte nejraději vy? A jak přistupujete k jejich množství u vás na webu?