Fotobanky zdarma štěpí komunitu. Jedni na ně nedají dopustit, druzí od nich důrazně odrazují. Názor si musí udělat každý sám. Osobně je rád používám a v tomto článku se s vámi podělím o ty nejlepší.
Pamatujte, že vždy je potřeba pečlivě prostudovat licenční podmínky, které fotobanky mají.
1. Pexels
Pexels je fotobanka s nejhezčími fotkami, co znám. Když už chci fotku z fotobanky, bez přemýšlení mířím sem. Fotky jsou často umělečtější, díky čemuž nepůsobí jako “klasika z fotobanky”.
Je pravda, že Pexels nemá třeba tolik fotek jako Pixabay, nicméně díky jejich kvalitě je to pro mě jasná volba.
Pexels nabízí také hezká videa.
2. Pixabay
Jde asi o největší fotobanku s fotkami k volnému užití.
Většina fotek na této platformě opravdu křičí “jsem z fotobanky”, nicméně můžete mít šťastnou ruku.
3. Unsplash
Unsplash je další z fotobank, kterou rád navštěvuji. Svým způsobem mi připadá, že jde o něco mezi Pexels a Pixabay.
Každopádně i když fotobank zdarma existuje nepřeberné množství, nikdy nehledám jinde než na těchto třech.
4. Agregátory
Agregátory fotobank si kladou za cíl mít všechny fotobanky na jednom místě. Slouží k tomu, abyste mohli své fotky hledat na jednom místě a nemuseli mezi jednotlivými bankami přepínat.
To se fotobankám logicky příliš nezamlouvá, což má za následek, že často vás nenechají svůj obsah na agregátoru prohlížet, ale přesměrují vás přímo k sobě.
Dříve jsem měl dobrou zkušenost s http://thestocks.im, nicméně se zdá, že se platforma změnila a její využití je spíše jako “seznam” všech možných bank, než že byste na ní mohli přímo hledat.
Dalším agregátorem je pak třeba: https://allthefreestock.com.
5. unDraw (ilustrace zdarma)
unDraw Kateriny Limpitsouni je geniální. Stránky jsou 4 roky staré a i když ilustrace už lze na různých místech (včetně mého webu:)) potkávat, stále jimi není trh nijak saturován.
Kromě opravdu velké řady ilustrací má databáze také skvělou funkci, kde si můžete zvolit vlastní doplňkovou barvu ilustrací, díky čemuž se odlišíte.
Pokud tedy pro svůj projekt sháníte ilustrace, unDraw může být ideálním místem, kde začít.
6. Gratioshgraphy
Fotky z Gratiosgraphy jsou originální, hezké a zdarma. Nicméně je pravdou, že nyní je lze na různých místech už vídat celkem často…
Pokud vám to tak však nepřijde, určitě mrkněte:
Bonus – Google obrázky
Obrázky pro své projekty můžete hledat i přímo v obrázcích Google. Nicméně jak správně tušíte, většina nalezených obrázků nebude mít licenci, která by vám dovolovala obrázky libovolně používat.
Proto je potřeba filtrovat jen ty, které takovou licenci mají:
Opět důrazně doporučuji zjistit, co která licence umožňuje. Tuto znalost navíc rozhodně využijete i u všech stránek zmíněných výše…
Šťastné hledání!
To byly mé nejoblíbenější fotobanky. Dejte mi v komentářích vědět, jakou zkušenost máte s bankami vy!