Elementor – kompletní průvodce 2023

Vojtěch Bruk

Pokud se zabýváte tvorbou webu, jistě se setkáte s Elementorem. Vše, co potřebujete vědět, se dozvíte níže.

Elementor logo

Elementor je nejpoužívanější platformou pro tvorbu webů na WordPress. V rámci tohoto rozcestníku najdete všemožné užitečné odkazy, které by se vám v souvislosti s Elementorem mohly hodit.

Pojďme na to.

P.S. Pokud jste tu pro zdroje ke kurzu, najdete je zde.

Co je to Elementor?

Elementor je vizuální nástroj pro tvorbu webových stránek – tzv. page builder. Jde o WordPress nádstavbu, která umožňuje tvůrcům webových stránek vytvářet profesionální stránky na míru, aniž by museli umět programovat nebo kódovat.

Více se můžete dočíst v článku Co je to Elementor.

Jaký je rozdíl mezi vývojem na míru a vývojem v Elementoru?

Elementor umožňuje tvořit web pomocí tzv. drag and drop builderu, čili přetahováním dlaždic. Samotná tvorba pak vypadá trochu podobně, jako byste tvořili prezentaci v PowerPointu.

Elementor má také řadu šablon a díky tomu si v něm jednoduchý web zvládne udělat téměř kdokoliv, i bez znalosti programování.

Naopak vývoj webových stránek na míru vyžaduje znalost HTML, CSS a JavaScriptu. Vývoj webových stránek na míru umožňuje větší flexibilitu a přizpůsobení. Výsledný web je také často rychlejší. Nicméně je těžší provádět rychlé iterace a nenákladově zkoušet věci.

I když se rozhodnete tvořit web v Elementoru, vřele doporučuji oslovit o pomoc (nebo alespoň následnou revizi) nějakého profesionála, jelikož vytořit dobrý web v Elementoru (byť se to tak může na první pohled zdát, není vůbec snadné.

Kolik Elementor stojí?

Elementor má i verzi zdarma. Verze je sice logicky okleštěná, nicméně stále s ní postavíte plnohodnotný web. Než si tedy Elementor koupíte, vřele doporučuji si jej alespoň takto nanečisto vyzkoušet.

Pro jednu stránku pak stojí Elementor… 1162 Kč ročně.

Pro 25 stránek je to pak… 4721 Kč ročně.

Jestli je to hodně nebo málo záleží především na konkrétním způsobu využití/projektu. Nicméně ve světe webových builderů, jde o jedny z nejvyších cen.

Kompletní ceník pak najdete (přepočtený na koruny) zde, případně v dolarech na oficiálním webu.

Jak se naučit Elementor používat?

Vytvořil jsem Elementor kurz zdarma, který může být dobrým začátkem. Výhodou kurzu je, že je v češtině, na anglickém YouTube pak najdete samozřejmě podobných kurzů desítky.

Vedle celkového kurzu se snažím postupně tvořit i videa se specifickou tématikou, například návod Jak vytvořit šablonu příspěvku. Pokud by vás tedy zajímalo něco konkrétního, neváhejte mi dát vědět v komentářích.

Elementor má i verzi zdarma. Nepotřebujete doménu, ani hosting. Stačí si stáhnout LocalWP, Elementor ve free verzi a můžete začít experimentovat.

carlos muza hpjSkU2UYSU unsplash 1
Optimalizace Elementor webu – náhledový obrázek

Optimalizace výsledného webu

Základním otázkou, kterou si stojí za to zodpovědět je, jak zrychlit Elementor web. Jakmile budete mít web alespoň přiměřeně rychlý – bohužel s Elementorem ta rychlost nebude nikdy ideální, můžete se pustit na další optimalizace a nastavování.

Nastavte reCAPTCHU, zálohy, zabezpečení a nejlíp si z těchto věcí vytvořte rutinu, abyste na ně u žádného projektu nezapomínaly.

➕ Hlavní výhody Elementoru

  • Customizovatelnost – v Elementoru relativně snadno vytvoříte cokoliv vás napadne, od struktury, která se vám zrodí v hlavě při procházce po pixel perfect design
  • Rychlá učící křivka
  • Rozšířenost (snadno najdete návody a experty, kteří vám pomohou vyřešit jakýkoliv problém s Elementorem)
  • Intuitivnost – ať už při tvorbě nebo správě

➖ Hlavní nevýhody Elementoru

  • Cena
  • Nenaslouchání komunitě při vývoji nových funkcí (můj pocit)
  • Rychlost – i když rychlost zoptimalizujete, stále to nebude top

Slovo závěrem

Podrtřženo a sečteno je Elementor stále králem webových builderů. Osobně již pomalu přecházím na alternativy, které si dobře rozumí s Gutenbergem – jako například Bricks. Nicméně Elementor má v zádech obří investici a tipuji, že příští 2-3 roky mu budou stále patřit.

Elementor je navíc intuitivní a má extrémně rychlou učící křivku. Pokud se tedy díváte po způsobu, jak si vytvořit stránky na míru, nebo si nechat vytvořit stránky tak, abyste si je mohli sami plně spravovat, Elementor je za mě dobrou možností.

Dejte mi vědět v komentářích, jaké zkušenosti a názor máte na Elementor vy?

Komentáře

Zanechte první komentář

Podobné články

Cwicly velká recenze 2023

Cwicly získává v poslední době velký zájem. Čím si zaslouží pozornost? A co bych vytknul?

Vojtěch Bruk
cwicly